Fundacja LiderON realizuje projekt dotyczący działań na rzecz integracji dzieci i młodzieży pełnoprawnej z osobami z niepełnosprawnościami. Projekt dedykowany jest dla dzieci i młodzieży będących w trakcie edukacji szkolnej i przedszkolnej, które poprzez bezpośredni kontakt i rozmowę z osobą z niepełnosprawnością, poznają ich codzienność oraz w ciekawy i przystępny sposób skonfrontują swoją wiedzę na temat niepełnosprawności.
Spotkania edukacyjne i warsztaty
Projekt realizowany będzie w latach 2024 – 2026. Poprzez unikalną i nowoczesną formę spotkań, dzieci i uczniowie poznają życie oraz codzienność osób poruszających się na wózkach oraz poprzez praktyczne warsztaty poznają świat osób słabowidzących i niesłyszących. Celem działań jest edukacja społeczna w zakresie zrozumienia potrzeb osób OzN, nauce odmienności poprzez rozmowę i akceptację, przełamania barier społecznych oraz wsparcie integracji dzieci i młodzieży pełnosprawnej z osobami z niepełnosprawnościami.
Edukacja dzieci i młodzieży – Jak wygląda świat osób z niepełnosprawnością?
Projekt realizowany będzie w osiemnastu placówkach edukacyjnych w mieście Rzeszowie oraz województwie podkarpackim. Celem jest dotarcie do jak najszerszej grupy dzieci i młodzieży w placówkach edukacyjnych:
- Przedszkola
- Szkoły Podstawowe
- Licea Ogólnokształcące
- Technika zawodowe
Osoba z niepełnosprawnością często odczuwa brak akceptacji ze strony grupy rówieśniczej, dlatego spotkania edukacyjne wśród dzieci i młodzieży pozwalają zbudować most porozumienia od jak najmłodszych lat. Warsztaty pomogą w komunikacji z osobami z niepełnosprawnością poprzez bezpośredni kontakt oraz możliwość zadawania pytań akceptację odmienności poprzez oglądanie, sprawdzanie i ozdabianie wózka inwalidzkiego, zrozumienie potrzeb osoby chorującej poprzez naukę pomagania i akceptacji w dostosowanej do wieku rozmowie.
Nauka poprzez zabawę
Edukacja społeczna oraz wrażliwość wobec osób z niepełnosprawnościami kształtuje się od najwcześniejszych lat, dzieci w wieku przedszkolnym uczą się poprzez:
- ciekawość
- ekspresję
- bezpośredniość
Spotkania z osobami niepełnosprawnościami umożliwią im poznanie i zrozumienie poprzez zabawę, bezpośredni kontakt z osobą z niepełnosprawnością, co pozytywnie wpłynie na budowanie zdrowych relacji z osobami z niepełnosprawnościami, dzieci nauczą się pomagania oraz empatii.
Porozmawiajmy o osobach z niepełnosprawnością
Spotkania edukacyjne pomogą rodzicom, nauczycielom i opiekunom podjąć temat niepełnosprawności ze swoimi dziećmi, przełamać trudny temat związany z atrybutami niepełnosprawności i tematami takimi jak wózek inwalidzki, biała laska czy język migowy. Pomoże dzieciom zrozumieć otaczający ich świat, w którym również żyją osoby z niepełnosprawnościami.
Ważne jest wsparcie rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnością w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym oraz w szkołach ponadpodstawowych, którzy aktywnie uczestniczą w procesie wychowywania i wspierania rozwoju swoich najmłodszych pociech z różnymi wyzwaniami zdrowotnymi. Ci rodzice poszukują praktycznych narzędzi, aby skutecznie zintegrować swoje dzieci w społeczności rówieśniczej, umożliwiając im rozwijanie umiejętności społecznych i dając poczucie akceptacji już od najwcześniejszych lat życia.
Spotkania edukacyjne w Przedszkolach
Spotkania edukacyjne dla dzieci przedszkolnych obejmą najważniejsze aspekty poznawcze i społeczne:
- zaspokojenie ciekawości dzieci poprzez bezpośredni kontakt
- możliwość zadawania pytań osobom z niepełnosprawnością
- sprawdzanie, poznanie i ozdabianie wózka inwalidzkiego
- zrozumienie potrzeb osoby chorującej poprzez naukę pomagania i akceptacji
Spotkania edukacyjne w Szkołach Podstawowych
Spotkanie dzieci w szkole podstawowej z osobą z niepełnosprawnościami obejmie aspekty edukacyjne w zakresie
- zaspokojenia ciekawości poprzez bezpośredni kontakt
- możliwość zadawania pytań osobie z niepełnosprawnością
- wysłuchanie historii o życiu na dwóch kółkach – wózku
- poznanie wózka poprzez ozdabianie i warsztaty
- poznanie codzienności osób z niepełnosprawnością: codzienna higiena, przygotowywanie posiłków, aktywność i edukacja.
Celem spotkania jest zrozumienie potrzeb osób z niepełnosprawnościami poprzez naukę pomagania i akceptacji w dostosowanej do wieku rozmowie.
Spotkania edukacyjne w Liceach i Technikach
Spotkania edukacyjne z młodzieżą w szkole średniej obejmą aspekty poznania i zrozumienia codzienności osób z niepełnosprawnością:
- zaspokojenia ciekawości poprzez bezpośredni kontakt
- jak wygląda dzień osoby poruszającej się na wózku
- z jakimi barierami mierzą się osoby z niepełnosprawnością
- dlaczego istnieją bariery mentalne
- niepełnosprawność, a dorastanie
- nastolatek z niepełnosprawnością
- możliwość zadawania pytań osobie z niepełnosprawnością
Z uczestnikami spotkania zostanie podjęty bardzo ważny temat edukacji bezpieczeństwa związany z niepełnosprawnością nabytą, która najczęściej przytrafia się młodym osobom, są to wypadki samochodowe, losowe oraz brawura np. skok do wody i uraz kręgosłupa.
Spotkanie będzie miało charakter otwarty i na każdym etapie będzie możliwość zadawania pytań dotyczących każdego aspektu życia.
Fundacja LiderON serdecznie zaprasza placówki edukacyjne do współpracy i wspólnych działań wspierających edukację społeczną dzieci i młodzieży.
Zapraszamy do kontaktu i współpracy.
Fundacja LiderON
Rzeszów
Ul. Słowackiego 2/6
fundacjalideron@gmail.com